Neden Ahşap?

Neden Ahşap?

Neden Ahşap?

Ancak bu yegane sorunun tek bir cevabı yok. Cevaplar pek çok, bazı cevapları biraz öne çıkartmak ahşabı anlamamıza yardımcı olacaktır.

Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir;

Bilinenin tam aksine yangın esnasında ahşap yapının ayakta kalma süresi beton ve çelikten kat kat daha üstündür. Yüksek ısı geçirmezliği ve katmanlar halinde kömürleşerek yanmasından ötürü ahşap kalınlığı ile orantılı olmak ile beraber yangına 30-90 dakika arasında bir süre dayanabilmektedir. Ancak çelik ve beton yapılarda bu süre malzemelerin genleşme katsayıları ile bağlantılı olarak ¼ e kadar azalabilmektedir.

Doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır;

Hava şartlarına, kimyasallara karşı en dayanıklı yapı malzemesi ahşaptır. Ahşap malzemeler elektrik ve iletişim hatları ve köprü gibi yapılarda 40-50 yıla kadar dayabilmektedir. Beton ve çeliğin ömrü buna kıyasla çok daha azdır. Betonarme ve çelik yapılar ahşaba göre çok daha fazla ağırlığa sahiptirler. Ahşap aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre daha fazla yük taşıyabilmektedir. Ayrıca ahşap esnekliği sayesinde deprem sarsıntıları ile aynı yönde hareket eder. Bu nedenlerle ahşap diğer yapı malzemelerine göre depreme daha dayanıklıdır.Gerekli bakım çalışmaları yapılan ahşap yapı rüzgar, güneş, yağmur vb. dış etkenlere karşı uzun yıllar mukavemet gösterir.

Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir;

Aynı ağırlıkta ahşap, beton ve çelikten daha fazla yük taşıyabilmektedir. Hafif olması sebebi ile geniş açıklıklar kolona ihtiyaç duyulmaksızın inşa edilebilmektedir. Günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde spor salonu ve sergi, toplantı ve fuar alanı gibi yapılarda ahşap malzemeler kullanılmaktadır.

Kaynağı Yenilenebilen, Enerji Tasarruflu ve Çevreci Yapı Malzemesi;

Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanlık alanların azalmasını değil artmasını sağlar. Ahşap kullanımı fazla olan ülkelere bakıldığında ormanlık alanların sürekli arttığı görülür. Kullanılan ahşabın yerine yenisini ve hatta daha fazlasını koymak mümkündür. Ahşap alternatifi olan diğer ürünlerde ise aynı durum söz konusu olamamaktadır. Ahşap bir yapıyı veya malzemeyi elde etmek için üretim aşamalarında diğer malzemelere kıyasla çok daha az enerji harcanmaktadır. Bu nedenlerle ahşap çevreye en az zararı olan yapı malzemesidir.Ahşap kolay işlenilebilen bir yapı malzemesidir.